Araç takip cihazı ile yakit takip yapılırken kullanılabilecek yakıt sensörlerinin özellikleri nelerdir ?

Yakıt takibi için takip cihazlarına uyumlu olacak şekilde tasarlanmış depo kapağı sensörü, daldırma tip yakıt seviye ölçme sensörü ve ses dalgasıyla çalışabilen farklı yakıt sensörleri kullanılabilir.

Depo kapağı sensörü :

Araç takip sistemi ile yakıt takibi için depo kapağı sensörü adından da anlaşılacağı üzere yakıt deposunun kapak kısmına monte edilir ve yakıt depo kapağı her açıldığında konum ve zaman bilgisini sunuculara gönderir. Yakıt depo kapağı önceden belirlenmiş bölgeler dışında açıldığında ihlal bilgisi gönderir. Güvenilirlik ve doğruluk açısından depo kapağı sensörlerini değerlendirmek gerekirse konum ve zaman bilgisini alabiliriz fakat yakıt hırsızlıkları sadece depo kapağından yapılmadığı yani depo delinerek de yakıt hırsızlığı yapılabildiği için güven konusunda sıkıntı yaşayabiliriz.

Daldırma tip yakıt seviye ölçme sensörü:

Bu yakıt sensörü depo kapağından girişli yada yakıt deposu belli bir açı ile delinerek içeriye bu yakıt sensörünün daldırılması şeklinde kurulumu sağlanır. Yakıt seviye ölçme sensörü kullanılarak ani yakıt azalmaları ve yakıt takip yapılabilir. Yakıt takip için güvenlik açısından değerlendirmede bulunacak olursak yakıt deposu delme işlemi yapıldığından oluşan deformasyon nedeniyle bir güvenlik zaafiyeti meydana gelecektir.

Yakıt takip ölçme sensörü özellikle dik yollarda deponun eğimi nedeniyle doğru sonuç vermeyecektir.

Ultrasonik ses dalgası ile çalışan yakıt sensörü:

Ses dalgası göndererek yakıt deposundaki yakıt miktarını ölçebilen bu yakıt sensörü diğer sensörlerden farklı olarak güvenlik ve hassasiyet açısından daha verimlidir. Bu yakıt takip sensörü takip cihazına da kolaylıkla entegre edilebildiğinden araç takip sistemi ve yakıt takip gereksinimlerinizi aynı anda karşılayacaktır.


US Yakıt sensörü montajı için yakıt deposunu delmeye ya da deforme etmeye gerek yoktur. Yakıt deposunun alt kısmına yapıştırılan bu yakıt takip ile yakıt seviyesi ses dalgalarının yakıt içinden geçerek tekrar geri yansıması ve bu yansımanın elektriksel karşılığının hesaplanarak litre ya da yüzde oran olarak belirlenip iletilmesi esasına göre çalışır. Duyarlılık diğer yakıt takip sensörlerine göre daha fazladır.

Yakıt hırsızlıklarının günümüzde depo kapağı açılmadan depo delinerek yapıldığını düşünürsek ses dalgasıyla çalışan bu yakıt takip sensörü güvenlik ve verimlilik gözönünde tutulduğunda özellikle otobüs ve nakliye firmalarının ihtiyaçlarına cevap verecek bir yakıt takibi sunmaktadır.

Bu gönderiyi paylaşın

Yorum Bırakın...